ekoruna_nove
Živá platforma vytvářející samostatnou, soběstačnou a svobodnou komunitu pro všechny svobodně smýšlející lidi.

Historie projektu E-koruna a jak to začalo

Historie projektu E-koruna a jak to začalo

HISTORIE O E-KORUNĚ

Na chvíli se zastav a zkus si představit svět, ve kterém nejsou složité daně, sociální a zdravotní pojištění, přesto je vše minimálně dvakrát lepší. Důchody jsou dvojnásobné a odchází se do nich v 55 letech. Dvakrát více peněz ve zdravotnictví zvyšuje kvalitu odvětví a ocenění lidí v něm pracujících. Dvakrát více peněz ve školství vychovává samostatně a pokrokově myslící generaci. Svět, kde stát investuje do samostatnosti, soběstačnosti a do technologií, které ulehčí a zlepší život každého občana. Svět, který vedou lidé, jejichž každý čin je veden ku prospěchu všech. Svět úplné a opravdové svobody, ve kterém lidé spolupracují, aby byl život lepší a kvalitnější. Svět, kde peníze nejsou cílem, ale cestou k dosažení všeobecného blaha. A teď si upřímně řekni, jestli se dnešní svět alespoň zdaleka podobá tomuto? Ne. Rozhodně nechceme, aby sis zoufal, protože Ti řeknu velikou pravdu: tento svět je možné stvořit a to ne za 100 let, ani za 10 let, ale již během jediného roku. A vše záleží pouze a jen na svobodné vůli každého člověka. A také touze, pro to něco udělat. A to něco znamená – připojit se k nám, k lidem. Jen my lidé si to můžeme pro sebe takto zařídit. Vůle je krásná věc, ale jak to udělat? My lidé jsme dlouho na tom pracovali a hledali. Pak jsme objevili nápad jistého Silvio Gesella (1862-1930) a dokonce jedno Rakouské městečko, které jeho nápad proměnilo ve skutečnost.

Městečko se jmenuje Wörgl a stalo se to vše od července 1932 do podzimu 1933. V roce 1932 se nezaměstnanost ve Wörglu prudce zvýšila, městská samospráva následkem daňových výpadků dlužila přes 1,3 milionu rakouských šilinků a její hotovost dosahovala jen 40 tisíc šilinků. Následkem toho došlo k přerušení veškerých veřejných prací. Starosta Wörglu Michael Unterguggenberger nechal natisknout pracovní certifikáty v nominální hodnotě jednoho, dvou a pěti šilinků, které nesly zápornou měsíční jednoprocentní úrokovou míru, což držitele stimulovalo k jejich rychlému utrácení. K zachování platnosti certifikátu bylo totiž nutné každý měsíc zakoupit kolek ve výši jednoho procenta jeho hodnoty, který musel být nalepen na přední stranu. Zároveň bylo možné tuto alternativní měnu přeměnit na šilinky za 98 procent jejich nominální hodnoty. Pro případ hromadné konverze uložila samospráva odpovídající částku v šilincích do místní banky, které sloužily jako krytí a zároveň přinášely městu úroky.

Místní obchodníci i obyvatelé přijali certifikáty s nadšením, navíc v nich bylo možné platit i místní daně. Za celou dobu experimentu bylo emitováno přibližně 34,5 tisíce certifikátů, jež napomohly k uskutečnění veřejných prací v rozsahu sto tisíců šilinků. Dodnes lze v tyrolském Wörglu nalézt most s nápisem, že byl postaven právě za pomoci pracovních certifikátů. Ty obíhaly třináctkrát rychleji (některé odhady dokonce mluví až o dvacetinásobné rychlosti a objemu vytvořeného zboží a služeb téměř za patnáct milionů šilinků – pozn. red.) než oficiální měna, a staly se tak katalyzátorem místní ekonomiky. Výnos města z místních daní se během trvání experimentu téměř zdesetinásobil z 2400 šilinků na 20 400 šilinků – lidé totiž platili daně dopředu, jen aby nemuseli kupovat kolek nutný k prodloužení hodnoty certifikátů. Zároveň poklesla nezaměstnanost ve městě z 21 na 15 procent, přičemž ve zbytku země naopak lidí bez práce přibývalo. Noviny psaly o „zázraku z Wörglu“. Z Paříže do tyrolského maloměsta s pouhými čtyřmi tisíci obyvateli přicestoval tehdejší ministr financí a pozdější francouzský premiér Édouard Daladier a z USA zase ekonomický teoretik a poradce americké vlády Irving Fisher. Zároveň se více než stovka rakouských obcí rozhodla, že napodobí příklad z Wörglu. K tomu však nedošlo, protože na základě stížnosti Rakouské národní banky byly pokračování experimentu v tyrolském maloměstě i pokusy o jeho napodobení kdekoli jinde zakázány soudem.

Výše máte odkaz na film, který věrně popisuje faktický dopad nepatrné změny z dalekosáhlými důsledky. TV FILM: Zázrak z Wörglu

“Napadlo nás, že by tohle mohla být cesta. S pomocí prosté matematiky jsme nastavili parametry moderní ekonomiky.”

A tak my lidé stvoříme novou čistě elektronickou směnku a ta dostane jméno E-koruna a kryta bude tím nejcennějším – naším životem

21. 3. 2017 jsme nastavili první parametry 1 živý člověk = 700 000 E-korun. Z počátku bude kurs e-koruna/Kč 1:1. S narozením člověka se připíše do celkového objemu 700tis. e-korun a se smrtí se pak 700tis. e-korun odepíše. Vznikne tak nejstabilnější měna světa. Měnu bude spravovat jediná banka: Lidová Centrální Banka (LCB) a jejími majiteli budou ti, kteří poskytují měně krytí – lidé. Odměnou za krytí a spoluvlastnictví bude 5000 e-korun měsíčně a to pro každého občana, který poskytuje krytí, tedy včetně kojenců. Prvního dne v měsíci se stejně tak na účty důchodců převedou důchody a dle státního rozpočtu pak prostředky pro všechny státní organizace. Neplatí se žádné měsíční poplatky. Zdravá ekonomika, která není zatížena složitými a vysokými daněmi prokáže svou efektivitu a schopnosti. Pracujícím zůstane více prostředků, protože příjem nebude očesán daněmi, sociálním nebo zdravotním pojištěním.

Během roku 2018 jsme po rozpravách s ekonomy došli k závěru, že měsíční odečítání a následné rozdělení je kontraproduktivní a došlo k přepočtu na denní úpis ve výši 0,1643%. Další neméně důležitou součástí je Státní Investiční Fond (SIF). V současné době, mnohem více než kdykoli předtím, nahrazují roboti práci lidí, ale lidé dostávají plat pouze za vykonanou práci, což dříve nebo později způsobí kolaps. Řešením je spoluvlastnictví velkých i menších podniků širokou veřejností. Nelze to udělat nárazově, ale postupně. SIF spravuje vklady od lidí tím nejlepším způsobem: investicemi do strategických podniků, nových technologií a nově vznikajících projektů. Každý tak může získat spravedlivý podíl na technologickém vzestupu a vynalézaví vědci se dostanou k téměř neomezenému zdroji financí. Lidé a vědci tak vytvoří tandem prosperity. Vždyť jakýkoli vynález je vyvinut, aby sloužil lidem a tohle je způsob, jak toho dosáhnout.

Mezi národy a státy existují nejrůznější spory. Jde o ekonomické nebo mocenské spory. Pouhým připojením se k tomuto jednoduchému systému se všechny rozdíly smažou. Každý člověk má ten jeden jediný život a ten jediný má skutečnou hodnotu. O tu hodnotu se dělí se všemi a všichni s ním. Neexistují hranice pro takové myšlení a funguje to mezi čtyřmi tisíci, deseti miliony nebo sedmi miliardami lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *